W celu prawidłowego zaaplikowania materiału renowacyjnego w postaci polimocznika niezbędne jest wykonanie szeregu czynności.

Po pierwsze, należy określić stan techniczny kanału za pomocą inspekcji telewizyjnej. Następnie, na jej podstawie, dobrać odpowiednią metodę czyszczenia (hydrodynamiczną lub mechaniczną), później osuszyć kanał i ostatecznie nałożyć membranę.

Aby to osiągnąć dostajemy się do środka poprzez przygotowanie komór startowej i odbiorczej oddalonych od siebie maksymalnie o 100 metrów. Po dostaniu się do komór wycinamy – w przypadku rury stalowej – bądź rozkręcamy kołnierz – w przypadku rury żeliwnej, aby powstała przerwa na długości ok. 2,5 m w celu wprowadzenia kamery oraz, na późniejszym etapie, wjazdu Crawlera. W komorze odbiorczej „wycięcie” może być już dużo mniejsze – maksymalnie 1 metr. Aby określić stan rurociągu, należy dokonać inspekcji telewizyjnej CCTV, ponieważ na jej podstawie dobierany jest sposób czyszczenia. Rurociągi czyszczone są mechanicznie – za pomocą metalowych skrobaków usuwających osady oraz gumowych dysków zgarniających z wykorzystaniem wciągarki linowej lub hydrodynamicznie – za pomocą myjek wysokociśnieniowych z podłączonymi wózkami poruszającymi się po rurociągu, na których zainstalowano myjące głowice (dysze) obrotowe. Po oczyszczeniu należy rurociąg osuszyć. W tym celu konieczne jest zainstalowanie dmuchaw, które spowodują przewentylowanie rurociągów wraz z ich osuszeniem.

Kolejnym etapem jest wprowadzenie Crawlera do komory odbiorczej, w której rozpoczyna się natrysk. Nakładanie membrany odbywa się w trakcie powrotu Crawlera, który buduje zadaną grubość powłoki w istniejącym rurociągu, tworząc jednolitą, antykorozyjną, a także wzmacniającą konstrukcję powłokę o stałej grubości. Końcowym etapem jest montaż muf (rury stalowej) lub ponowne skręcenie rurociągu (rury łączone na kołnierze). Tak wykonana renowacja zapewni jego długotrwałą i bezawaryjną eksploatację.

Poznaj kolejne kroki przebiegu procesu renowacyjnego

 1. 1 krok - Otwarcie komór

 2. 2 krok - Inspekcja

  Określenie stanu technicznego kanału dokonywane jest za pomocą inspekcji telewizyjnej, dzięki której możliwy jest wybór odpowiedniej metody czyszczenia (hydrodynamicznej lub mechanicznej).

 3. 3 krok - Czyszczenie

  Czyszczenie rurociągów odbywa się za pomocą jednej z dwóch dostępnych metod, której wybór jest konsekwencją przeprowadzonej inspekcji. Pierwsza z metod – mechaniczna – wykorzystuje metalowe skrobaki, które usuwają osady oraz gumowe dyski zbierające z wykorzystaniem wciągarki linowej. W drugiej z metod – hydrodynamicznej – zastosowanie mają myjki wysokociśnieniowe z podłączonymi wózkami poruszającymi się po rurociągu, na których zainstalowane są myjące głowice (dysze) obrotowe. Obecnie trwają prace nad technologią czyszczenia rurociągów metodą „Songejet”. Jest to innowacyjna technologia polegająca na bezpyłowym czyszczeniu przy użyciu gąbki połączonej z kruszywem.

 4. 4 krok - Suszenie

  Kolejnym etapem przeprowadzanej renowacji jest suszenie rurociągów przy wykorzystywaniu zainstalowanych dmuchaw, które spowodują przewentylowanie rurociągów wraz z ich osuszeniem.

 5. 5 krok - Natrysk

  Najważniejszym elementem renowacji jest natrysk membrany polimocznikiem wykonywany przez innowacyjnego robota „Crawler” tworzącego z jednolitą, antykorozyjną, a także wzmacniającą konstrukcję powłokę o stałej grubości.

 6. 6 krok - Zamknięcie komór